Turystyka w polskich górach

Forum dyskusyjne o turystyce górskiej w Polsce


#1 2014-02-06 14:02:33

gazda

Nowy użytkownik

Punktów :   

Schronisko na Hali Ornak

http://www.olaieryk.webd.pl/galerienew/starorobocianski/obrazki/sw02.jpgPierwszym obiektem turystcznym w Dolinie Kościeliskiej była altana turystyczna zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Drugą altanę Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Polanie Smytniej w 1892 r., obok krzyża Wincentego Pola, trzecią w 1896 r. nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Niestety z biegiem lat wszystkie trzy budynki uległy zniszczeniu.  Schronisko jest świetnym punktem wypadowym w całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Wołowiec (dla turystów z dobrą kondycją fizyczną),Dolinę Chochołowską oraz do jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej. Można również wybrać się na niedługi spacer do pobliskiego Smreczyńskiego Stawu lub do Wąwozu Kraków.
Pierwszym schroniskiem turystycznym stał się w 1909 r. duży szałas pasterski na Polanie Pysznej wydzierżawiony przez Sekcję Narciarską TT od Zarządu Dóbr hr. Zamoyskiego. Zostało ono przebudowane w latach 1910 -1911, w kolejnych latach prowadzono takie prace modernizacyjne jeszcze kilkakrotnie. W czasie II wojny światowej dawało schronienie partyzantom radzieckim i kurierom tatrzańskim w drodze na Węgry. Schronisko uległo zniszczeniu w 1945 r. w czasie walk Niemców z partyzantami. Po wojnie na Małej Polanie Ornaczańskiej zbudowano schronisko, które do dziś służy turystom. Jest to piękny budynek, utrzymany w stylu nowozakopiańskim, projektu Anny Górskiej. Uroczystego otwarcia schroniska dokonano 8 sierpnia 1948 r. W 1973 r. odsłonięto w schronisku tablicę pamiątkową Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody, prezesa PTT, a potem Komisji Turystyki Górskiej PTTK.

Offline

 

#2 2014-05-01 12:21:09

remo32

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Schronisko na Hali Ornak

Zdobywając polskie szczyty poza dobrą pogodą i trzymaniu się szlaku ważnym aspektem jest czas a dokładnie jego odpowiednie rozplanowanie. Przykład Rysów: z Palenicy Białczańskiej w dwie strony do Morskiego Oka jest ok 3,5h, dalej przez Czarny Staw pod Rysami na same Rysy i z powrotem jest ok 8h. Różnica wzniesień ok 1100 m, od początku trasy ok 1510 m. Z przerwami na jakiś odpoczynek i jedzenie ze spokojem trzeba zarezerwować 12-13h. Jak ktoś, otwiera oczy o 9 w centrum Zakopca to może pomarzyć o najwyższym szczycie w Polsce.
Jeszcze lepiej wygląda Orla Perć. Sama Orla czyli Zawrat - Krzyżne to ok 8h. Później trzeba zejść do Murowańca w Hali Gąsienicowej (2h.) i dalej do Kuźnic 1,5h. Wejście na Zawrat ma kilka opcji. Jedna z nich to Kuźnice - Hala Gąsienicowa - Zawrat (4h.) Można iść Kuźnice - Hala Gąsienicowa - Świnica - Zawrat (5h.) a można wybrać opcję light i wjechać na Kasprowy i dalej przez Świnicę do Zawratu (2,5h.) Jak widać czasu potrzeba sporo aby przejść całą Orlą i nie spać w schronisku (od 14h. do 16,5h.). Osobiście uważam, że jak ktoś po górach już chodził to każdą opcje może skrócić o co najmniej 1-2h. Przy opcji z wjazdem na Kasprowy trzeba pamiętać, że pierwsza kolejka sunie do góry dopiero o godzinie 7. Powrót po zmroku bankowy. Całej Orlej nie udało mi się przejść ponieważ nie było ku temu okazji. W przyszłym roku to mój cel. Natomiast etapami, cała Orla zaliczona.

Offline

 
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.superjunior.pun.pl www.nld.pun.pl www.bleachfani.pun.pl www.modelarstwo.pun.pl www.transport13.pun.pl