Turystyka w polskich górach

Forum dyskusyjne o turystyce górskiej w Polsce


  • Index
  •  » Tatry
  •  » Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

#1 2014-02-06 13:39:18

gazda

Nowy użytkownik

Punktów :   

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Pierwszym schroniskiem na Hali Gąsienicowej działającym od 1891 r. była szopa góralska, wcześniej wykupiona i przerobiona na altanę przez Towarzystwo Tatrzańskie. Ze względu na wzrastającą popularność Hali Gąsienicowej, kilka lat później przebudowano je na schronisko noclegowe, a w stojącej obok szopie urządzono kuchnię. Niedługo później powstały w tym rejonie dwa kolejne schroniska: jedno prywatne i drugie wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie. Wkrótce i one przestały wystarczać dla ogromnej rzeszy turystów. W 1924 r. Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego rozpoczął budowę nowoczesnego schroniska górskiego wg projektu Z. Kalinowskiego. Grube granitowe mury zostały wewnątrz obudowane drewnianymi ścianami. Uroczystego otwarcia dokonano 12 lipca 1925 r.
Cieszyło się ono wielką popularnością, a jego murowany budynek zainspirował turystów do nadania mu nazwy "Murowaniec". Rocznie nocowało tu ok. 7 tys. turystów. W 1930 r. wmurowano tu tablicę upamiętniającą Adama Asnyka, wielkiego poetę i miłośnika Tatr. Schronisko szczęśliwie przetrwało II wojnę światową i zaraz po jej zakończeniu otwarto je dla turystów. W 1950 r. PTTK rozpoczęło przebudowę schroniska, a w latach następnych kilkakrotnie je modernizowano. Jego historia nie zawsze była tak łaskawa, 5 grudnia 1963 r. w schronisku wybuchł pożar, który strawił dach i poddasze wraz z popularną wśród turystów salę noclegową zwaną "trumną". Zaraz po tej tragedii przystapiono do odbudowy schroniska, którą ukończono 4 miesiące poźniej. Od tego czasu schronisko służy turystom do dziś. Ze schroniska odchodzi bardzo wiele szlaków wypadowych dla mało i bardzo wymagających turystów. Szlaki są bardzo zróżnicowane, od spaceru nad Czarny Staw Gąsienicowy (35 min od schroniska) po wejście na najtrudniejszy szlak w Polskich Tatrach Orlą Perć – trasa wymagająca przygotowania kondycyjnego, nie polecana zdecydowanie dla turystów z lękiem wysokości.
http://atatry.bugs3.com/tatry-wysokie/okolice-hali-gasienicowej/galeria/jaworzynka9.jpg

Ostatnio edytowany przez gazda (2014-02-06 13:46:51)

Offline

 

#2 2014-02-10 12:29:42

pikus

Użytkownik

Punktów :   

Re: Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy na okres wiosny i lata wypasali tutaj swoje stada. Hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej.
Hala znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej. Dolina ta przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Dolina Zielona Gąsienicowa znajduje się na zachód od Kościelca i obejmuje swoim obszarem licznie usytuowane w tym miejscu Stawy Gąsienicowe. Natomiast w obszarze Doliny Czarnej położonej po drugiej, wschodniej stronie grani, leży największy spośród stawów doliny - Czarny Staw Gąsienicowy. Najczęściej używaną drogą dojścia na Halę są dwa szlaki z Kuźnic - przez Jaworzynkę lub przez Boczań. Po mniej więcej godzinie marszu, gdy znajdujemy się za Przełęczą między Kopami Królowymi nagle odsłania się wspaniała panorama, która zapewne każdemu, który jest tu po raz pierwszy zapiera dech w piersiach. Piękne skalne szczyty zapewne niejednemu wydają się surowe i niedostępne, tymczasem przez całą otaczającą grań szczytową prowadzi szlak turystyczny - Orla Perć. Hala Gąsienicowa jest miejscem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. W jej rejonie znajduje się największy węzeł szlaków w polskiej części Tatr. Znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i wytrawny turysta, gdyż trasy oferują pełną rozpiętość pod względem skali trudności.

Offline

 

#3 2019-04-14 18:08:53

aksen

Użytkownik

Punktów :   

Re: Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Autobusem do Wierch Poroniec - do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej - do Przełęczy między Kopami - Doliną Jaworzynka - Kuźnice - Zakopane.
7 rano - wyruszyłem na autobus do łysej Polany, ale wysiadam na przystanku Wierch Poroniec. Tu zaczyna się . Pogoda była taka jak w środę - niepewna, więc potraktowałem ten dzień relaksacyjnie. Szlak biegnie w 90% przez lasy, z niewielkimi wzniesieniami. Tu można prawdziwie odpocząć.
Na Rusinowej Polanie jest bacówka i zwykle mnóstwo owieczek. Tradycyjnie kubek żentycy na wzmocnienie, by wspiąć się na Gęsią Szyję (1490). To jest jedyne większe podejście i od tego miejsca cały czas oscylujemy na wysokości w granicach 1500 m.

Na Gęsiej Szyji był spokój, cisza. Po drodze żadnych turystów. Majestatyczne chmury suneły nisko, czasami zalewając okoliczne szczyty. Były momenty, że przebijało się słoneczko. Aż nie chciało się ruszać. Jednak ciało ostygło i zaczynałem czuć chłód. Ruszyłem zatem dalej. Doszedłem do Polany Wakamundzkiej na której byłem dwa dni wcześniej - ale z innej strony. Przeciołem . Ten odcinek do Wolażyska, gdzie zaczyna się pokonałem właśnie dwa dni wcześniej. Ja pomaszerowałem dalej i dotarłem do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej. Tu moim oczom ukazał się tłum ludzi krążących przy schronisku jak pszczoły przy ulu. Widoczność w tym miejscu jest ograniczona przez znaczną ilość wysokich drzew. Lepiej podejść w kierunku Kuźnic i po kilkudziesięciu metrach okoliczne szczyty Tatr mamy jak na dłoni: Orla Perć, Kościelec, Kasprowy Wierch itd. - prezentują się pięknie. Ponownie wpadłem w zadumę....
Idąc dalej doszedłem do Przełęczy między Kopami (1499) i zszedłem do Doliny Jaworzynka. Jest tam kilka zabytkowych chat.
Po ostatnim łagodnym odcinku znalazłem się w Kuźnicach i asfaltówą - na Krupówki. Były placki ziemniaczane i piwko z widokiem na Giewont.
Tak minął piątek na relaksie i refleksjach.

Offline

 

#4 2019-04-22 09:23:13

baca

Administrator

Punktów :   

Re: Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Wycieczka łatwa, jednak (zwł. w górnych jej partiach) nużące podejście. Wynagradzają go jednak ładne widoki na Dolinę Gąsienicową i jej otoczenie oraz na jeziora z systemu Zielonej Doliny Gąsienicowej. Deniwelacja wynosi 400 m.
Marszrutę rozpoczynamy spod schroniska "Murowaniec". Idziemy stamtąd prosto, za znakami żółtymi, na początku niemal poziomą ścieżką. Po 2 minutach rozstaj szlaków - w lewo odchodzi niebieski ku Zawratowi. Ścieżka (zbudowana z nieco wyślizganych kamieni) wznosi się poziomo błądź pod niewielkim kątem. Następnie po kamieniach przekraczamy płytki potok. Ścieżka wznosi się nieco stromiej, a my po lewej stronie mijamy jeziora: Samotniak oraz Dwoiśniak, zaś wcześniej po prawej Jedyniaka. Trochę dalej w lewo odchodzi czarny szlak na Świnicką Przełęcz. Od tego miejsca obok żółtych znaków malowane są również zielone, których powinniśmy się trzymać aż do samej przełęczy. Tuż przed Kolejką Linową "Kocioł Gąsienicowy" w prawo odchodzą żółte znaki na Kasprowy Wierch. My przechodzimy pod wyciągiem, a następnie się nieco obniżamy. Od tego momentu ścieżka wznosi się pod kątem 40 stopni. Po ok. 15 minutach obchodzimy po lewej niewielką skalną czubę, a po kolejnych 15 trawersujemy opadające na pd-wsch. ramię Beskidu. Obniżamy się, a następnie przez 20 minut wspinamy się zakosami, stromą percią. Potem pozostaje nam minąć wychodnię skalną i wychodzimy na szeroką, lecz płytką Przełęcz Liliowe. Widoki m.in. na masyw Świnicy, Krywania oraz na Tatry Zach. Z Liliowego skierować się możemy na zachód, ku Kasprowemu Wierchowi (25 min.) lub na wsch. w kierunku Świnicy (1 h. 20 min.).

Offline

 
  • Index
  •  » Tatry
  •  » Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.superjunior.pun.pl www.nld.pun.pl www.transport13.pun.pl www.obozowa38bc.pun.pl www.modelarstwo.pun.pl