#1 2019-04-20 20:02:23

aksen

Użytkownik

Punktów :   

Kozią Przełęcz

Dla jednych wyprawa przez Kozią Przełęcz (2137m) wydaje się nieosiągalnym marzeniem, dla innych początkiem do taternictwa, lub kolejnym ciekawym wyzwaniem. Są też zapewne tacy, którzy preferują właśnie taki rodzaj wypoczynku - skalną przeprawę z nutką adrenaliny.
Wszyscy zgodnie jednak stwierdzą, że jest to wyprawa dla osób dobrze przygotowanych turystycznie, niewrażliwych na przepaści, rozważnych i o dużej pewności ruchów. Dobrze, że mniej popularna od szlaku przez Zawrat, bo dzięki temu nie zatłoczona. Przewodniki zwykle określają ją jako szlak o trudnościach umiarkowanych, dla pokonania którego potrzeba (z dojściem) 9 - 10 godzin.
Aby rozpocząć właściwą wspinaczkę trzeba najpierw dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Praktycznie jedyna trasa prowadzi przez Dolinę Roztoki. Po drodze mamy więc możliwość podziwiania najpotężniejszego w Polskich Tatrach wodospadu - Wielkiej Siklawy. Przy słonecznej pogodzie połyskującego wspaniałymi barwami tęczy i grzmiącego spadającą z wysokości 70 m wodą.
Dalej kolejna uczta dla naszych zmysłów - otoczona szczytami o wysokości powyżej 2000 m -  Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz  zasłana rumowiskiem skalnym górna część Dolinki Pustej.
Teraz już tylko: łańcuchy, klamry, poręcze, półki i uskoki skalne, nagłe progi, żleby oraz spadziste urzeźbione płyty. Od czasu do czasu słuchać nawoływania taterników, których dostrzegamy  wiszących na linach gdzieś na pionowych ścianach Zamarłej Turni.
Kozia Przełęcz to wąziutka szczerbina w skale. Przewijamy się przez nią na stronę Hali Gąsienicowej, do której schodzimy ostrożnie po stromych płytach i rumowisku Dolinki Koziej. Jeszcze tylko cudowne otoczenie Zmarzłego Stawu, kolejny 150 metrowy próg skalny i osiągamy ...Czarny Staw Gąsienicowy, a  po następnych 20 minutach - Schronisko Murowaniec.
Z bagażem wielu niesamowitych wrażeń i z satysfakcją wracamy na zasłużoną i oczekiwaną obiado-kolację. Będzie na pewno smakować... będzie co wspominać...

Offline

 
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.firstchurchofset.pun.pl www.naszaaklasa.pun.pl www.airput2010.pun.pl www.teatr-przedmiotu.pun.pl www.9dragons.pun.pl