#1 2019-04-22 09:31:31

baca

Administrator

Punktów :   

MIEDZIANE

Nazwa polska: Miedziane
Nazwa słowacka: brak
Wysokość wierzchołka: 2233 m.n.p.m.


Położenie: Jest to wybitny szczyt położony w bocznym grzbiecie, odgałęziającym się na pn-wsch. ze Szpiglasowego Wierchu. Kulminuje w jego 0,8 km., będąc zarazem najwyższym szczytem tejże grani. Wznosi się nad dolinami: za Mnichem oraz Pięciu Stawów Polskich. Miedziane jest zwornikiem dla trzeciorzędnej grani bocznej Miedzianego Kostura, która odchodzi ku pn-zach. W pn-wsch. grani Miedzianego położone są natomiast małe iglice skalne zwane Kieszonkowymi Turniami. Najbliższymi sąsiadami opisywanego tutaj szczytu są: na pn-wsch. --> Opalony Wierch (1,1 km; <+> 118 m.), na pd-zach. --> Szpiglasowy Wierch (0,9 km; <+> 61 m.), zaś na pn-zach. --> Miedziany Kostur (0,5 km; bd.). Od tychże szczytów Miedziane oddzielają odpowiednio: Marchwiczna Przełęcz oraz Szpiglasowa Przełęcz, zaś trzecia z nich nie ma nazwy. Szczyt w całości położony na terenie Polski.

Historia nazewnictwa: Miedziane (podobnie jak inne szczyty bocznej grani w której się wznosi, czyli Opalony i Szpiglasowy Wierch) posiadają nazwę pochodzenia górniczego. Otóż jego zbocza obfite są w żyły pegmatytowe. Z tego też względu wydobywano na tych terenach miedź. Stąd właśnie pochodzi nazwa. Nadana została wówczas gdy hawiarstwo na dobre się na tych terenach przyjęło, czyli ok. XVIII w.

Historia zdobywania: Miedziane było zdobywane już od ok. XVIII w., czyli po otwarciu kopalń na tym terenie. Możliwe jest jednak, iż hawiarzy ubiegł jakiś anonimowy pasterz bądź zielarz. Pierwsze pewne wejście miało miejsce w XIX w., a jego autorem był krakowski botanik Franciszek Herbich. Dokonał tego w 1832 r., a wycieczka miała charakter naukowy. W powszechnym przekonaniu z wierzchołka roztacza się piękny widok. W latach 1894 - 96 próbowała przenieść go na płótno grupa malarzy. Jednak gigantyczny (115 m. szerokości i 16 m. wysokości) obraz po trzech latach wystawiania go w Warszawie nie spodobał się oglądającym i w 1899 r. został pocięty, tak aby nabywcy mogli ponownie wykorzystać płótno

Turystyka: Od 1956 r. szczyt wyłączony z użytkowania turystycznego, wszak utworzony tu został ścisły rezerwat przyrody. Można jednak uprawiać tu taternictwo. Wschodnimi stokami przebiega popularna "Ceprostrada" na Szpiglasową Przełęcz toteż zdarzyło się już tu kilka wypadków śmiertelnych. M.in. w zimie 1996 r., kiedy to niedaleko Kieszonkowych Turni, zeszła lawina na zawsze grzebiąc 4 osoby. Z wierzchołka jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach (patrz Historia zdobywania).

Czy wiesz, że... ? Miedziane to jedna z największych ostoi kozic w całych Tatrach !

Offline

 
Historia Lwowa

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.java24.pun.pl www.airput2010.pun.pl www.9dragons.pun.pl www.teatr-przedmiotu.pun.pl www.firstchurchofset.pun.pl